Lepra je kronična zarazna bolest koju uzrokuje acidorezistentni, štapićasti bacil Mycobacterium leprae. Naziva se još guba te Hansenova bolest. Bolest je prepoznata još u drevnim civilizacijama Kine, Egipta i Indije, a prvi pisani zapis potječe iz 600-te godine prije Krista. Kroz povijest su oboljeli bili odbačeni od društva i smješteni u tzv. kolonije gubavaca.
M. leprae se jako sporo razmnožava te je vrijeme inkubacije dugo, oko 5 godina, iako ima podataka da može trajati čak do 20 godina. Bolest uglavnom zahvaća kožu, periferne živce, sluznicu gornjeg respiratornog trakta kao i oči. Bolest nije visoko zarazna, prenosi se kapljičnim putem u bliskom kontaktu s neliječenom osobom.
Dijagnoza se postavlja klinički zbog simptoma kao što su karakteristični kožni osipi koji ne nestaju, gubitak osjeta te izobličenja nastala zbog mišićne slabosti, a potvrđuje se mikroskopskim pregledom uzoraka zaražene kože.
Lepra je izlječiva bolest. Terapija se provodi kombinacijom lijekova (dapson, rifampicin, klofazimin) u trajanju od 6-12 mjeseci i visoko je učinkovita, ima malo nuspojava i nema registrirane rezistencije. Ako se ne liječi, bolest može uzrokovati oštećenje kože i živaca, što dovodi do mišićne slabosti i atrofije te trajne invalidnosti.
Prema službenim prijavama iz 105 zemalja, prevalencija lepre u svijetu početkom 2012. bila je 181 941 slučajeva (uglavnom u Aziji i Africi), a 219 075 novih slučajeva otkriveno je tijekom 2011. u usporedbi s 228 474 slučaja 2010. godine. Područja visoke endemske pojavnosti su neki dijelovi Brazila, Indonezije, Filipina, DR Konga, Indije, Madagaskara, Mozambika, Nepala i Tanzanije. U svim endemskim zemljama se ulažu veliki napori u eliminiranje bolesti, a od 1995. godine Svjetska zdravstvena organizacija osigurava besplatne lijekove svim oboljelima u svijetu. Implementacijom globalne strategije suzbijanja lepre 2011.-2015. u nacionalne programe borbe protiv lepre poboljšali su dostupnost i obuhvat liječenja u endemskim zemljama. Važno je što ranije dijagnosticirati oboljele i provesti terapiju da se izbjegne razvoj invalidnosti. Smatra se da je lepra iskorijenjena ako je stopa prevalencije manja od 1 slučaja na 10 000 osoba. Lepra je eliminirana iz 119 od 122 zemlje u kojima je bila javnozdravstveni problem 1985. godine.
U Europi je lepra iskorijenjena. U Hrvatskoj je zadnji registrirani slučaj lepre bio 1993. godine i radilo se o importiranom slučaju.
Iva Pem Novosel, Hrvatski zavod za javno zdravstvo